Lapsena pidin Bachia tylsänä. Se johtui varmaankin siitä, että tutustuin Bachiin lähinnä pianoläksyjen kautta.
Opin tuntemaan Bachin musiikin kauneuden ja nerouden myöhemmin, kun lauloin Matteus-passiota Chorus Cathedralis Aboensis (CCA) -kuorossa. Se meni suoraan sydämeen.
Kerran ollessani kirkkokonsertissa ja kuunnellessani Bachin musiikkia mieleeni tulvi kuvia, sanoja, ajatuksia. Musiikin mukanaan tuomista sanoista muotoutui seuraava runo:
Bachin koruommelta,
palmikoita
punoo sello,
ei vaan soittaja,
avaa mieleni jatulintarhat
hyppiä, juosta
löytää –
– Satu Haapala, Savu kulkee polkua pitkin 2012
Olin juuri ollut Turun kulttuuripääkaupunkivuoden Loikkaa leikkiin, juokse jatulintarhaan -hankkeen vetäjänä.
(Hankkeesta löydät lisätietoa postauksen Kuinka jatulintarhat syntyivät lopusta violetista tietolaatikosta sekä sen alapuolelta löytyvästä videosta.)
Musiikki tuntui meditatiiviselta kuin kivisen jatulintarha-sokkelon polkujen kulkeminen – keskustaan ja takaisin, uudelleen ja uudelleen, hieman vaihtelevin korukuvioin ja soitinyhdistelmin. Jatulintarhoja onkin aikoinaan käytetty muun muassa uskonnollisissa yhteyksissä pyhiinvaelluksen vertauskuvana. Vanha kuvio löytyy joistakin keskieurooppalaisten kirkkojen lattioista.
Aivan kuten kävellessä, musiikkia kuunnellessakin aivoissa alkaa aueta uusia yhteyksiä, kun mieli ei tietoisesti työskentele jonkin asian parissa, vaan saa levätä vapaasti. Mieli hypähtää outoihin assosiaatioihin, löytää jotain, mitä ei tiennyt etsivänsä.
Mielen lepäämisen lisäksi taustalla on musiikin vaikutus aivoihin: musiikki aktivoi koko aivot, ei vain tiettyjä osia aivoista. Kuulojärjestelmän lisäksi aktivoituvat myös liikkeitä ohjaavat aivojen osat, pikkuaivot, tunnekeskukset ja jopa näköaivokuori.
Kuten musiikkiterapeuttini sanoi: ”Kaikki vastaukset, mitä tarvitset, löytyvät musiikista.”
Oletko sinä oivaltanut jotain yllättävää kuunnellessasi musiikkia?

Lue myös:
Mielenkiintoista. Näin juuri dokumentin arkeoakustiikasta ja Irlannin Newgrangesta. Paikka on kuin suljettu jatulintarhat. Luulen juuri noin, että kuvio tekee tietynlaisen energian yhdessä äänen, laulun kanssa. Newgrange perustuu siihen, että siellä saadaan aikaan 110hertsin ääni joka vaikuttaa ihmiseen solutasolla. Kuten kirkkokonsertissa voi myös käydä. Jatulintarhat saattavat olla ”äänipisteitä”.
TykkääLiked by 1 henkilö
Tämä olikin uutta minulle, kiitos tiedosta ja ajatuksista! Runo on syntynyt intuitiivisesti. Pitääkin tutustua tuohon mainitsemaasi paikkaan ❤️🙏
TykkääTykkää