YK:n kansainvälisen äidinkielen päivän lähestyessä tuli mieleeni Yrjö Kivimiehen Synonyymisanasto. Hankin sen joskus kääntäjäopiskelijana, mutta pääasiassa varmaan olen sieltä hakenut sanavaihtoehtoja runoihin ja laulusanoituksiin.
Oma kappaleeni on teoksen kymmenes painos vuodelta 1986. Ensimmäinen painos on ilmestynyt vuonna 1955. Tämän päivän lukijalle se sisältää paljon hauskoja vanhahtavia sanoja.
Yrjö Kivimies (1899–1980) oli kirjailija, kääntäjä, pakinoitsija ja kriitikko. Hän sai Mikael Agricola -palkinnon vuonna 1959. Tuotanto kattaa niin tietokirjoja, romaaneja, novelleja, käännöksiä kuin elokuvakäsikirjoituksiakin. Hänen tunnetuin kirjansa oli vuonna 1937 ilmestynyt Pidot tornissa.
Tässä Synonyymisanastosta muutamia satunnaisia poimintoja, jotka ovat omasta mielestäni mielenkiintoisia:
- aaltoilla – aallehtia
- aamuvirkku – aamuri
- ehkä – pian aikaa, mitämaks
- hiutale – hiutu, hiude; höyde, höytäle, hipale, hitu
- hyvänahkainen – laatuisa
- hyväuskoinen – pitkätukkainen
- häkä – tikuri, vinka
- hämmästyä – käydä ihmeisiinsä
- häntyri – liehakko
- kosiskelu – särjenpaisto, kutermiti
- kätevä – joudukas
- saamaton – untelo, nuhjaileva, aikava
- saivartelija – kirpunnylkijä, nuuskaviisas, turhimus
- salama – ukontuli, ukkosenvaaja, pitkäisen leimaus, kalevantulet, ohravalkeat
- sekaisin – viikkovillissä
- sielunravinto – sananrieska
- äkäpussi – kiukkusäkki, ärmätti, sydämikkö, äkämys, torakurkku.
Selvää arvolatausta on havaittavissa, kun Kivimies antaa iskelmälle synonyymit isku-, muotisävelmä sekä renkutus. Mitäköhän Yrjö olisi mieltä vaikkapa tämän päivän suomi-räpistä?
Ajankuvaa kertonee puolestaan, että aviovaimosta löytyy liuta negatiivisesti sävyttyneitä synonyymejä tupakarhusta esivaltaan, aviomiehestä ei yhtään.
Yksi suosikkejani sanastossa on seuraava rotla, joka kuvaa, millaisella antaumuksella Kivimies synonyymejä syynäsi:
- aina – alati, alinomaa, ainiaan, alituisesti, yhä, myötäänsä, herkeämättä, lakkaamatta, iäti, ikuisesti, iankaikkisesti, iankaiken, ikiajoista, ikiaikoihin, loppumattomiin, loputtomiin, rajattomasti; kokonaista, jopa.
Inhokkisanani substanssikin löytyy kirjasta, sanan aine synonyyminä materian kanssa. Muita synonyymejä aineelle teoksessa ovat ainekset, aineisto, materiaali; aihe; raaka-aine; tavara; ainekirjoitus; maailmallisuus, mammona, liha; väkijuomat. Tänä päivänä tuohon viimeiseen liittyen löytyisi vielä muitakin synonyymejä.
Mitä synonyymejä sinä keksisit sanalle hyvyys?
Kivimies listaa: oivallisuus, kelvollisuus; suosiollisuus; hyväntahtoisuus, avuliaisuus – ja mikä parasta: sydämenlämpö!
Siispä sydämenlämpöistä äidinkielen päivää ja alkavaa viikkoa, olit sitten aamuri, pitkätukkainen, joudukas tai ärmätti!

Lue myös:
Seuraa blogia Blogit.fi-sivun kautta. Voit merkitä omat suosikkiblogit Seuraa-painiketta klikkaamalla, minkä jälkeen uudet postaukset näkyvät Blogit.fi-sivuston yläpalkin Seuraa-kohdan kautta.
Jos haluat tiedon uusista postauksista sähköpostiisi, löydät postausten lopusta kommenttikentän jälkeen Seuraa-kohdan, josta voit tilata postaukset itsellesi.
Saat jakaa blogin postauksia vapaasti, kunhan säilytät ne alkuperäisessä yhteydessään eli kokonaisina blogipostauksina.