Design a site like this with WordPress.com
Aloitus

Siivotessani lipaston laatikoita löysin Veera Lehtolan minusta tekemän runomuotokuvan vuodelta 2010.

En muista, missä tämä runomuotokuva tehtiin, mutta päivämäärästä päätellen kyse on ollut Varsinais-Suomen Runoviikon tapahtumasta. Juttelimme hetken, ja sitten Veera alkoi kirjoittaa.

Olin lopputuloksesta häkeltyneen liikuttunut ja onnellinen – ja olen edelleen! En ikipäivänä olisi osannut itse kuvailla itseäni näin kauniisti.

Kysyin Veeralta, saanko julkaista runon blogissani. Hän vastasi, että tottakai, runo on minulle lahjaksi tehty ja minun omani. Voiko olla ihanampaa lahjaa!

Tunnistatko sinä minut tästä?

(Harmillista kyllä, en saa runon asettelua tehtyä blogialustalla oikein, mutta sen näet kuvasta!)

Satulle

Olet kuin
kanervissa liike
joku tuiskuava hetki
ilmasta käteen napattu
ohikiitävä
ja siksi niin kallis.

Sinussa on auringonläikkä
paikka jossa venytellään
kaikki nopea ja hypähtelevä pehmeäksi.
Katsot halaamalla,
katsot kokonaan.

Olet hyvinvenytelty ääni
soit pitkin soinnuin ja
staccatona,
kahtena äänenä kerrallaan.
Yllät oktaavin yli.
Yllätät.

10.11.2010 Veera Lehtola
kirjoittajaryhmä Tapiiri

Löydät Veera Lehtolan esittelyn Turun sanataideyhdistyksen sivulta.

P.S. Punainen paperi oli Veeran valinta. Olisi ollut myös minun, kuten voit arvata!

Seuraa blogia Blogit.fi-sivun kautta. Voit merkitä omat suosikkiblogit Seuraa-painiketta klikkaamalla, minkä jälkeen uudet postaukset näkyvät Blogit.fi-sivuston yläpalkin Seuraa-kohdan kautta.

Jos haluat tiedon uusista postauksista sähköpostiisi, löydät postausten lopusta kommenttikentän jälkeen Seuraa-kohdan, josta voit tilata postaukset itsellesi.

Saat jakaa blogin postauksia vapaasti, kunhan säilytät ne alkuperäisessä yhteydessään eli kokonaisina blogipostauksina.

Advertisement

Julkaissut Satu Haapala

Olen 50+ -vuotias Runo- ja äänimeditaatio Resonanssin® kehittäjä, viestintävastaava, kv-koordinaattori, runoilija ja lauluntekijä Maskun Lemusta.

Ota osaa keskusteluun

2 kommenttia

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Kylläpä oli hyvin nähty. Hyvin tunnistettavaa asiaa.

    Uskoisin, että Veera Lehtola teki sen Lemussa. Ainakin hän on kerran ollut tätä runomuotokuvahommaa meillä kirjastossa tekemässä 🥰.

    Hanki Outlook for Androidhttps://aka.ms/AAb9ysg

    Liked by 1 henkilö

%d bloggaajaa tykkää tästä: