Design a site like this with WordPress.com
Aloitus

Tein oman elämänpuun vuonna 2020 erään videon inspiroimana. Kirjoitin tästä blogipostauksen ”Millainen on sinun elämänpuusi?” Sittemmin elämänpuu on seurannut mukana yhteisnäyttelyissämme Tiltu Nurmisen ja Veera Ruohomäen kanssa. Nyt on aika kasvattaa uusia elämänpuita.

Ohjaan Lemun kirjastossa maksuttoman Elämänpuu-työpajan tiistaina 21.2. klo 18–20. Työpajassa voit tehdä oman elämänpuun piirtämällä, maalaamalla tai kollaasina. Työpaja on tarkoitettu aikuisille.

Itselle tehty elämänpuu kuvastaa itseä tai omaa elämää. Se voi kertoa eletystä elämästä, juuri tästä hetkestä tai tulevaisuuden haaveista, vähän kuin aarrekartta.

Elämänpuun tekeminen lisää itsetuntemusta ja harjoittaa intuitiota. Mitä materiaaleja valitsen työhöni? Mitkä värit ja muodot kutsuvat minua juuri nyt? Mitä sellaista elämänpuuhun mahdollisesti ilmentyy, mitä en sinne tietoisesti tehnyt?

Työpajassa intuitiota herättelee ja inspiraatiota tuo äänimeditaatio, jota teen sekä eri soittimilla että omalla äänelläni.

Voit tuoda mukanasi erilaisia materiaaleja, kuten

  • poistotekstiilejä (vanhoja tyynyliinoja, paitoja tms.)
  • servettejä
  • henkilökohtaisia muistoja, jotka haluat sisällyttää työhösi
  • luonnosta kerättyjä materiaaleja jne.

Kirjastosta löytyy poistolehtiä, kyniä, vesivärit ja muut perustarvikkeet – sekä muovailuvahaa, jos iskeekin halu muovailla!

Intouduin jo aloittamaan laulua elämänpuusta:

Juuret
tunnen juuret
vahvat, sitkeät ja laajat
syvälle maahan
maan historiaan
muiden juurten lomaan
ne juttelee, ne kuuntelee
ne verkostoituu, laajenee
oppii kuinka maa makaa
kuinka kannatella aarteitaan

Tervetuloa työpajaan laskiaistiistaina 21.2. klo 18-20 Lemun kirjastoon, Askaistentie 142!

Haluaisitko elämänpuu-työpajan omaan työyhteisöösi tai yhdistykseesi? Ota yhteyttä: satu@resonoivaaani.com

Lue Kalevalan myyttisestä elämänpuusta: ”Pyhät puut: Tammi, elämänpuu”

Seuraa blogia Blogit.fi-sivun kautta. Voit merkitä omat suosikkiblogit Seuraa-painiketta klikkaamalla, minkä jälkeen uudet postaukset näkyvät Blogit.fi-sivuston yläpalkin Seuraa-kohdan kautta.

Jos haluat tiedon uusista postauksista sähköpostiisi, löydät postausten lopusta kommenttikentän jälkeen Seuraa-kohdan, josta voit tilata postaukset itsellesi.

Saat jakaa blogin postauksia vapaasti, kunhan säilytät ne alkuperäisessä yhteydessään eli kokonaisina blogipostauksina.

Advertisement

Julkaissut Satu Haapala

Olen 50+ -vuotias Runo- ja äänimeditaatio Resonanssin® kehittäjä, viestintävastaava, kv-koordinaattori, runoilija ja lauluntekijä Maskun Lemusta.

Kommentoi

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: